Opera dla Głuchych

Opera dla Głuchych

Usłysz kulturę największej mniejszości językowej w Polsce. Poezję bez słów. Muzykę bez dźwięków. Historię asymilacji bez happy endu.

„Opera dla Głuchych” to opowieść o hałasie i ciszy. Kompozycja gestów, kroków i przenikliwych do szpiku kości dźwięków. Aktorzy STUDIO teatrgalerii spotkają się z całkowicie lub częściowo głuchymi aktorami-amatorami Teatru „Cisza na scenie”. Nie po, aby uczyć ich tajników warsztatu, lecz aby uczyć się od nich – cichej sztuki, pantomimy, poezji. I aby mroczną baśń o historii Głuchych opowiedzieć ich językiem – bez zbędnych słów, okrzyków, westchnień.

Kultura Głuchych nie jest bowiem „ubogą krewną” kultury „słyszaków”. To dla niej ciekawa alternatywa i realne dopełnienie, z własnymi wartościami, mitami, metaforami oraz poczuciem humoru. A może nawet z własną muzyką.

„Opera dla Głuchych” nie będzie tak naprawdę dla głuchych. To rzecz tworzona przez Głuchych dla słyszących i przez słyszących dla Głuchych.

Premiera spektaklu odbędzie się jesienią 2018 roku. W sezonie 2017/2018 poprzedzi ją cykl otwartych spotkań, warsztatów, wykładów i pokazów filmowych, stanowiących okazję do poznania tragicznej historii i trudnej teraźniejszości Głuchych, nauczenia się podstaw języka oraz poezji i pantomimy migowej, przyjrzenia się światowym tendencjom w teatrze Głuchych oraz do refleksji nad rolą muzyki w ich kulturze.

Projekt współfinansuje Miasto st. Warszawa. Koprodukcja STUDIO teatrgalerii oraz Fundacji 4.99 i Fundacji Automatophone

czytaj mniej

twórcy

KURATOR Michał Mendyk
KONCEPCJA Marta Abramczyk, Krzysztof Marciniak, Michał Mendyk, Katarzyna Świętochowska
LIBRETTO Adam Stoyanov i Wojtek Zrałek-Kossakowski
MUZYKA Robert Piotrowicz
REŻYSERIA Michał Mendyk i Wojtek Zrałek-Kossakowski
ZESPÓŁ PRODUCENCKI Justyna Pankiewicz i Katarzyna Świętochowska