Malina

spektakl inspirowany działalnością Maliny Michalskiej

Malina to spektakl, koncert i sesja medytacyjna w jednym.

Archiwalne

Powrót
fot. Sisi Cecylia

Malina

Malina to spektakl, koncert i sesja medytacyjna w jednym. Próba wytworzenia alternatywnych form bliskości i empatii. Punktem wyjścia do projektu był życiorys i działalność Maliny Michalskiej, jednej z pierwszych propagatorek jogi w Polsce, autorki popularnego podręcznika Hatha-Joga dla wszystkich, aktorki i tancerki. W latach 60., kiedy nauczycielami jogi byli głównie mężczyźni, Malina otworzyła w Warszawie własną szkołę, tworząc tym samym jogową wspólnotę i na rzecz dalekowschodniej praktyki porzucając scenę. Twórczynie Maliny wspólnymi siłami przeprowadzają artystyczno-antropologiczny eksperyment, inspiracje dalekowschodnie łącząc z wschodnioeuropejską tradycją ludowego śpiewu, strategiami emancypacyjnymi i spekulacją religijną. Malina stawia pytania o to, jaka jest relacja między aktorstwem i praktyką jogiczną, między przemocą i czułością, przymusem i przyjemnością, rodzajem żeńskim i męskim. Jaka jest różnica między tym, co horyzontalne i hierarchiczne? Jak czule stawiać opór kulturowej i językowej przemocy? Jakie są wspólne cele jogi i feminizmu? Czym jest dzisiaj rytuał? Jak prawidłowo rozciągać psoas – mięsień duszy? Jak siedzieć? Jak leżeć? Jak oddychać?


Spektakl powstał w ramach programu “Placówka III” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Producent wykonawczy: Stowarzyszenie Twórców „Cztery wymiary to dla nas za mało”

Twórczynie

TWÓRCZYNIE SPEKTAKLU

Maniucha Bikont, Anka Herbut, Karolina Kraczkowska, Marta Malikowska / Aleksandr Prowaliński, Agata Siniarska, Maja Skrzypek, Nastia Vorobiova, Joanna Halszka Sokołowska

BRODY

Ewa Drobiec, Marta Kłopotowska

PRODUCENTKA

Tomasz Leszczyński

Recenzje

Anna Sańczuk / VOGUE

„Czułość rodzi się na scenie” (...) „To nie jest spektakl tylko dla kobiet, ale każdy mężczyzna, który przychodzi na „Malinę”, jest w pewnym sensie zapraszany, by wejść w rolę kobiety.”

Dominik Gac / Teatralny.pl

Malina (stworzona kolektywnie przez dziewięcioro artystów wymienianych alfabetycznie bez podziału na funkcje) ma w sobie rys utopii. Z ducha kontrkulturowej, niedzisiejszej więc, lecz skutecznie zaktualizowanej. Otulonej dobrotliwą ironią, chronionej przed patosem i zadęciem, humorem rozbrajającej śmieszność. Utopii, w której ciało (poprzez wykonywane asany) ma decydujący wpływ na siłę kształtującą świat – polityczność. Metafora świątyni, choć pobrzmiewa kpiarskim memem, jest dla spektaklu kluczowa. Odprawia się w niej świecki rytuał. Już choćby to, że przed wejściem do Malarni Teatru Studio trzeba zdjąć buty, jest znakiem przekroczenia o sakralnym charakterze.

 

KASA BILETOWA

w tygodniu: poniedziałek—piątek
czynna na godzinę przed spektaklem

 

w weekend: sobota—niedziela
czynna w godzinach 14.00–19.00
lub do rozpoczęcia spektaklu/wydarzenia

 

DYŻUR TELEFONICZNY

w tygodniu: poniedziałek—piątek
w godzinach  12.00–18.00

 

telefon: +48 505 106 891
email: bilety@teatrstudio.pl

 

 

BILETY ONLINE

Bilety na spektakle → dostępne online bez dodatkowych prowizji.

 

 

 

WJAZD / PARKING

ograniczenia w związku z budową MSN

 

 

STUDIO teatrgaleria

Pl. Defilad 1
Pałac Kultury i Nauki
00-901 Warszawa

Organizatorem Teatru jest m. st. Warszawa.

Strona STUDIO teatrgalerii wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie plików cookies, możesz w każdej chwili zablokować je, korzystając z ustawień swojej przeglądarki internetowej.
Wyrażam zgodę