KOLEKCJA STUDIO ONLINE

KOLEKCJA STUDIO ONLINE

Ewa Partum, Poem by Ewa, collage na papierze, 1971

W kolekcji Galerii Studio w Warszawie znajdują się trzy prace Ewy Partum z cyklu Poem by Ewa, zakupione w 1982 roku. To jedyne prace artystki w zbiorach Galerii Studio. Ale także rzadkość w polskich zbiorach publicznych. Większość prac z cyklu Poem by Ewa, który Ewa Partum tworzyła od 1971 roku, znajduje się w zbiorach państwowych w Berlinie.

Akumulacja tekstu pochodzi z 1971 roku. Na niewielkiej kartce papieru zderzyły się ze sobą litery, tworząc, jak określiła to artystka, „akumulację tekstu”. Podkreślona zostaje rzecz paradoksalna: materialność litery. Tekst staje się czymś innym niż słowo, odróżnia się też od mówienia. Staje się obrazem, ale nie przestaje być znakiem. Zbiór liter na kartce papieru zazwyczaj odnosi nas do jakiejś historii, uczucia lub wyobrażenia. Tutaj jest tekstem w stanie czystym – szyfrem, potencjalnością samego pisania, spotęgowanym aktem komunikacji.

Ewa Partum zadebiutowała w 1970 roku wystawą w Galerii Współczesnej w Warszawie. W latach 1972-1977 prowadziła Galerię Adres w Łodzi. Od 1982 roku mieszka w Berlinie. W 2006 roku jej wystawa retrospektywna odbyła w Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku i Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni w Warszawie. W 2019 roku w Galerii Studio prezentowaliśmy jej wystawę „Ewa Partum. Moja galeria jest ideą. Archiwum Galerii Adres”.


Kolekcja Galerii Studio powstała w 1972 roku. Zakładając Galerię w Teatrze Studio, Józef Szajna zainaugurował także zbiory sztuki. W czasach, gdy w Warszawie nie było żadnego muzeum poświęconego sztuce nowoczesnej lub współczesnej, twórca Teatru Studio postanowił wykorzystać przestrzenie Teatru Studio w Pałacu Kultury na prezentację dzieł polskich artystek i artystów. Przez kolejne dekady kolekcja Galerii Studio rozwijała się obecnie liczy ponad dziewięćset obiektów. W chwili, gdy wizyty w muzeach i galeriach zostały zawieszone, proponujemy wirtualną przechadzkę po naszej kolekcji.


Zobacz także: O historii galerii i zbiorach sztuki Studio.

Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na Facebook'u oraz na Instagramie.


Aktualności: