Zapowiedzi sezonu 2019/2020

Zapowiedzi sezonu 2019/2020

Sezon 2019/2020 w STUDIO to kontynuacja najlepszych tradycji naszej instytucji, a zarazem mnóstwo ekscytujących nowości. Wciąż chcemy być teatrem eksperymentującym z nowymi konwencjami w sztuce, a przy tym prowokującym do rozmowy o najważniejszych problemach współczesności. Nieoczywiste formy, nawiązania do awangardy, skłonność do wychodzenia poza granice gatunków, a do tego chęć objaśniania własnego kulturowego otoczenia - oto nadal nasza misja. Wierzymy, że tego oczekuje od nas nasza wielkomiejska widownia - wychowana na pop kulturze, ale szukająca w niej tego, co śmiałe i zmieniające reguły gry, eksperymenty przyjmująca z zaciekawieniem, a nie obawą, zainteresowana sprawami publicznymi, nierzadko zaangażowana politycznie, ale niechętna zbyt prostym odpowiedziom na skomplikowane pytania.

Najważniejsze wydarzenia programu STUDIO w nadchodzącym sezonie:

 • ZŁOTA SKAŁA. OPOWIEŚĆ O ROBERCIE BRYLEWSKIM - spektakl-koncert poświęcony jednej z najważniejszych postaci w historii polskiej kultury alternatywnej, liderowi legendarnych formacji Brygada Kryzys, Izrael i Armia; historia utopijnego marzenia o ucieczce z opresyjnego Babilonu i odnalezieniu wolności na wymarzonej Złotej Skale; reżyseria Grzegorz Laszuk, lider słynnej, niegdyś anarchistycznej Komuny Warszawa.
  Premiera 20 września 2019.
 • SEROTONINA - najnowsza, bestsellerowa powieść Michela Houellebecqa po raz pierwszy na scenie; gorzka wizja rozpadu zachodniej kultury w reżyserii Pawła Miśkiewicza. W głównej roli gościnnie Marcin Czarnik. Premiera 19 grudnia 2019.
 • TAMARA - powrót do jednego z najgłośniejszych przedstawień w historii Teatru Studio. Oryginalną wersję „Tamary" uznano w 1990 roku za znak nowych, potransformacyjnych czasów i porównywano do musicalu „Metro". Tym razem historię wizyty Tamary Łempickiej w marionetkowym faszystowskim państwie opowiada Cezary Tomaszewski, autor wielkiego eksportowego hitu polskiego teatru - spektaklu „Cezary idzie na wojnę". W roli głównej gościnnie Jan Peszek. Premiera w kwietniu 2020 r.
 • KONIEC Z EDDYM - spektakl inspirowany debiutancką powieścią młodej gwiazdy literatury francuskiej Edouarda Louisa; autobiograficzna opowieść o trudnym procesie coming outu i porzucaniu własnej tożsamości klasowej. Reżyseruje Anna Smolar. Premiera w maju 2020 r.

Ponadto w programie:

 • Nowy spektakl ANNY KARASIŃSKIEJ. Po ogromnym międzynarodowym sukcesie „Fantazji" młoda reżyserka wraca w produkcji Komuny Warszawa. Premiera 8 września 2019 r.
 • WIĘCEJ NIŻ JEDNO ZWIERZĘ autorski spektakl-wydarzenie performatywne Roberta Wasiewicza. Coś dla miłośników zwierząt, tańca i dobrego poczucia humoru.  Połączenie mockumentu przyrodniczego z emocjonalnym koncertem muzyki pop. Premiera 12 września 2019 r.
 • MALINA - inspirowany historią pierwszej propagatorki jogi w Polsce spektakl, który zwyciężył w organizowanym przez Instytut Teatralny konkursie „Placówka". Rzecz o polityczności kobiecego ciała w wykonaniu zespołu Marty Malikowskiej; Pierwszy pokaz w Studio w styczniu 2020 r.
 • CHROMA - po sukcesie debiutanckiego "Woyzecka" Grzegorz Jaremko czyta tym razem autobiograficzne zapiski słynnego angielskiego reżysera filmowego Dereka Jarmana; elegijna opowieść o przemijaniu w scenografii zaprojektowanej przez Daniela Burena, legendę francuskiej awangardy. Premiera 15 listopada 2019 r.
 • BIESY VR - spektakl Natalii Korczakowskiej przeobrażony w instalację VR, rozbity na kilkanaście sekwencji, do oglądania w różnych przestrzeniach teatru.
 • KRAKSA - adaptacja kontrowersyjnej powieści J.G. Ballarda, niegdyś przeniesionej do kina przez Davida Cronenberga; o tym, jak katastrofa może stać się przedmiotem fascynacji o charakterze erotycznym; Reżyseruje Natalia Korczakowska. Premiera: lato 2020 r.

W programie również koncerty, wykłady, spotkania, dyskusje:

 • URODZINY KOMPOZYTORÓW  - cykl koncertów kuratorowany przez Marcina Maseckiego i Marcina Markowicza. Wieczory z muzyką klasyczną w nieklasycznym ujęciu, poświęcone wybitnym europejskim kompozytorom;  
 • OPUSY - operowo-konceptualny projekt wybitnej młodej śpiewaczki Barbary Kingi Majewskiej; Trzy koncerty w duecie z Marcinem Maseckim;
 • STUDIO.OKO - cykl debat politycznych współorganizowanych przez redakcję portalu Oko.Press. Pierwsze spotkanie odbędzie się 7 października 2019, na tydzień przed wyborami parlamentarnymi;
 • seria spotkań wokół najważniejszych premier książkowych organizowana przez Empik; pierwsze spotkanie 23 września, wokół premiery autobiografii Normana Daviesa;
 • cykl spotkań prowadzonych przez OLGĘ DRENDĘ, autorkę głośnych "Wyrobów" i „Duchologii polskiej" - o idei społeczeństwa alternatywnego, ważnej w kulturze polskiej na początku lat 90., dziś niemal kompletnie zapomnianej (od punkowych zinów do psychotroniki);
 • wykłady MARCINA WICHY - o nieznanej historii rosyjskiej awangardy, przed premierą nowej książki laureata Nagrody NIKE;
 • MŁODZI KONTRA DRAMAT - cykl warsztatów pisania o teatrze/kulturze realizowany we współpracy z autorami związanymi z DWUTYGODNIKIEM. Przez cztery miesiące uczestnicy będą spotykać się z krytykami, dziennikarzami, reporterami, a także aktorami, reżyserami i pedagożkami, którzy przeprowadzą ich przez specjalnie skonstruowany cykl warsztatów, spotkań i wykładów. Pierwsze zajęcia we wrześniu 2019 r.

Do zobaczenia w STUDIO.

News