Urodziny kompozytorów - Brahms już 20 maja

Urodziny kompozytorów - Brahms już 20 maja

Koncert jest częścią cyklu poświęconego wybitnym postaciom europejskiej muzyki klasycznej. Kuratorzy - Marcin Masecki i Marcin Markowicz.

Johannes Brahms urodził się w Hamburgu 7 maja 1833. Był jednym z najbardziej osadzonych w tradycji twórców europejskich. Miał obsesję na punkcie swoich poprzedników: Schütza, Bacha, Mozarta, Haydna, Beethovena, Schuberta, Schumana. Znał ich twórczość na wylot. Kolekcjonował manuskrypty i pierwsze wydania, a jeżeli takich nie było, sam podejmował się działalności wydawniczej. Komponował dużo, zawsze świadomie dialogując z przeszłością. Można powiedzieć, że był pionierem postawy retro. Za jego życia opinie były podzielone. Przez wielu był wychwalany jako kontynuator wspaniałych tradycji, inni zarzucali mu funkcjonowanie według przebrzmiałych kanonów. On sam często mówił, że urodził się za późno.

więcej informacji / program i bilety >> tutaj


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

News