Plac Defilad 2019

Plac Defilad 2019

Tegoroczny Plac Defilad odbędzie się tuż po okrągłej, 30. rocznicy historycznych wyborów z czerwca 1989 roku. Przestrzeń publiczna będzie wówczas niewątpliwie wypełniona narracjami na temat ustrojowego przełomu, dyskusjami na temat jego znaczenia i wartości. Można się zarazem spodziewać, że w debacie dominować będą opowieści dobrze już znane, skoncentrowane na głównych aktorach wydarzeń, przede wszystkim politykach.

W programie tegorocznego Placu Defilad chcielibyśmy zaprezentować inną wersję historii transformacji, przypomnieć, jak była przedstawiana i rozumiana w dziełach rodzimej kultury awangardowej czy alternatywnej. W głównym nurcie wydarzeń na Placu Defilad zamierzamy oddać głos tym, którzy współkształtowali polską transformację lub z uwagą ją opisywali, nie stali się jednak jej mainstreamem, zachowali autonomiczną pozycję na jej obrzeżach. 

W pierwszej kolejności chcemy zastanowić się, jak wyglądała transformacja w oczach tych, którzy wraz z nią wchodzili dopiero w dorosłość – ówczesnych i późniejszych twórców nowej polskiej kultury.

News