Noc Idei 2020

Noc Idei 2020

W czwartek 30 stycznia 2020, Instytut Francuski w Polsce wspólnie ze STUDIO zapraszają na czwartą edycję Nocy Idei w Polsce. Tematem przewodnim w 2020 roku jest „Życie”, wspólnie zastanowimy się zatem nad jego współczesnymi aspektami. O tym, że serotonina jest niezbędna dla równowagi psychicznej przekonamy się na teatralnej adaptacji powieści Michela Houellebecqua wyreżyserowanej przez Pawła Miśkiewicza (pokaz w specjalnej cenie z napisami w języku angielskim).  Film „Nieistotny” stworzony przez francuskiego biologa Francka Courchampsa i grafika Clémenta Morina pomoże nam w zachowaniu odpowiednich proporcji w naszym wyobrażeniu o miejscu człowieka we Wszechświecie.  Pokazy filmów i doświadczeń w wirtualnej rzeczywistości pokażą nam drogę rozwoju nowoczesnych technologii, a spotkanie z francuskimi i polskimi astronomami i astrofizykami  (Włodek Kofman i  Mogane Fortin) uświadomi, że życie na Marsie nie jest tak odległe jak nam się wydaje.  O nowych odkryciach będzie można porozmawiać podczas after party w barze Studio. Gwarantujemy, że poziom serotoniny wzrośnie!

 

Program:

Godz. 17:30-21:00, Scena Duża
Spektakl Serotonina  , reż. Paweł Miśkiewicz

Pierwsza teatralna adaptacja najgłośniejszej książki roku. Gwiazdor współczesnej literatury francuskiej po raz kolejny prowokuje. Claude-Florent Labrouste, bohater najnowszej powieści Houellebecqa, to 46-letni inżynier agronom (jak niegdyś sam autor), który pracuje jako urzędnik. Cieszy się wszystkimi atrakcjami tradycyjnego burżuazyjnego życia na poziomie. A do tego ma ostrą depresję.

Spektakl w języku polskim z napisami w języku angielskim

 

Godz. 17:30-21:00, Scena Malarnia

Pokazy filmów i doświadczeń VR.  W programie między innymi: „Elegia” reż. Marc Guidoni, opowieść o duchu uwięzionym w windzie luksusowego hotelu, „2nd step” reż. Jörg Courtial, wirtualna podróż z Księżyca na Marsa czy „Zamiana” reż. Jérôme Blanquet, historia uczestnika projektu badającego sny, z którym sztuczna inteligencja Elsa wejdzie w zbyt bliski kontakt.

Filmy w języku angielskim z napisami w języku polskim.

 

Godz. 17:30-21:00, Scena Modelatornia
Pokazy filmu animowanego 3D „Nieistotny”, reż. Franck Courchamp, Clément Morin

Przesłanie filmu zawiera się w jego tytule, który odnosi się do naszego gatunku. Insignifiant, czyli nieistotny. Z punktu widzenia historii Wszechświata, jesteśmy gatunkiem marginalnym. Ziemia nie czekała na nas, aby rozpocząć swoją historię. I zapewne będzie ją kontynuować, kiedy nas już nie będzie. Seria dziesięciu 3-minutowych filmów animowanych 3D, które w ambitny sposób eksplorują niezmierzone przestrzenie kosmosu i obserwują ludzkość pod mikroskopem.

Film w języku polskim z napisami w języku francuskim.

 

Godz. 21:00-22:30, Scena Duża
Debata z udziałem francuskich i polskich gości

Temat przewodni Nocy Idei skłania do refleksji nad tym, co to znaczy być żywym? Jakie jest miejsce człowieka  w świecie ożywionym? Co ze sztuczną inteligencją? Czy życie na pewno oznacza działanie? Punktem wyjścia do rozmowy będzie potwierdzenie przez NASA formy życia na Marsie. Czy zmieni to nasz sposób myślenia i definicję istoty żywej i czy jesteśmy gotowi na towarzystwo we Wszechświecie?

Gośćmi debaty będą prof. Włodek Kofman, profesor wizytujący w Centrum Badań Kosmicznych PAN, dyrektor naukowy CNRS w Instytucie Planetologii i Astrofizyki w Grenoble, uczestnik misji Mars Express i Rosetta oraz wielu innych pionierskich eksperymentów i dr Morgane Fortin z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk

Debata w językach polskim i francuskim (tłumaczenie symultaniczne).


Godz. 23:00 Bar Studio
After party z francuskimi przebojami. 

Więcej informacji wkrótce, organizatorzy zastrzegają sobie zmiany w programie.News