39. Scena Tańca Studio — 13-14 października

39. Scena Tańca Studio — 13-14 października

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce lub zagranicą. Cyklicznie, przez kilka dni w miesiącu STUDIO teatrgaleria będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym – w programie znajdą się wydarzenia, pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Projekt Scena Tańca Studio realizowany jest od września 2015 roku przez Instytut Muzyki i Tańca oraz STUDIO teatrgalerię, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Biura Kultury m.st. Warszawy


39. SCENA TAŃCA STUDIO / PAŹDZIERNIK 2019 / ↓↓ PROGRAM ↓↓

Słowa przychodzą później
Kuratorki: Joanna Chitruszko, Sonia Nieśpiałowska-Owczarek

PROGRAM

13 października 2019 (niedziela)

13:00 i 14:30 Krzysztof i Anna Skolimowscy – Warsztat turlania i zabaw choreograficznych 
dla dzieci w wieku 4-8 lat i opiekunów (bilet tylko dla rodzica/opiekuna)
19:00 Paweł Grala, Matryca [Prześwit], Scena Malarnia
20:00 Janusz Orlik, Mute, Duża Scena 

14 października 2019 (poniedziałek)

19:00 piotrowska&chitruszko&piotrowska kompozycja_trzecia rzeczywistość, Scena Malarnia
20:00 Teatr Dada von Bzdülöw, DZISIAJ, WSZYSTKO, Duża Scena


Interesuje nas stan, który manifestuje się w ciele tancerki i tancerza i wyraża się poprzez ruch, taniec i zmianę. Słowo przychodzi później lub nie przychodzi wcale. Słowo/słowa mogą pozostać jedynie w umyśle lub zostać wyszeptane, wykrzyczane, wyśpiewane. Zanim jednak myśli się zwerbalizują, zanim manifest, oskarżenie, czy pragnienie zamienią się w wypowiedź, ciało wyrzuca z siebie obrazy, czynności, stany, w których było lub jest w danym momencie. Ciało śni, pragnie, cierpi, dąży do spotkania, dotyku, odpoczywa, zestraja się z otoczeniem, pamięta. Odtwarza w ruchu zarówno dawne stany radości, pamięć związaną z przekroczeniem, jak i zapamiętane traumy.

Wybór spektakli ukazuje wielość strategii artystek i artystów w ich poszukiwaniach skupionych na somatyce, organiczności ruchu, tańczącym i mówiącym ciele. Chcemy przyjrzeć się temu, na jak wielu poziomach artyści komunikują się poprzez ruch z samą/z samym sobą, z drugą osobą na scenie, z widzem.

W programie wrześniowej i październikowej odsłony Sceny Tańca Studio znajdują się nowe lub niepokazywane dotąd w Warszawie spektakle choreografek i choreografów takich jak Karolina Garbacik, Ryszard Kalinowski, Wojciech Mochniej, Iwona Olszowska, Janusz Orlik, Anna Piotrowska czy Katarzyna Chmielewska i Jakub Truszkowski, współtwórcy spektaklu Teatru Dada von Bzdülöw.

Po raz pierwszy widownia STS będzie miała możliwość spotkania z twórczością Jakuba Truszkowskiego, związanego przez wiele lat z zespołem Rosas Anne Teresy De Keersmaeker i z les ballets C de la B. Swoje autorskie projekty po raz pierwszy pokażą w ramach Sceny Tańca Studio także Ryszard Kalinowski i Paweł Grala.

Zaprezentowane zostaną prace tworzone przez artystki niezależne i artystów niezależnych lub związanych z instytucjami w Białymstoku, Bytomiu, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

Choreografia zanurzona w realności ciała działa na widzów, na ich serca, powięzi i myśli. Ciało mówi i chce być słyszane. Dynamika ruchu spektakli tej odsłony rozpięta będzie między rozwibrowaniem We_sella Wojciecha Mochnieja a minimalizmem Matrycy Pawła Grali. Program Słowa przychodzą później to kolejny krok w kierunku możliwie jak najpełniejszego ukazania różnorodności modeli działania, języków ruchu i praktyk artystycznych w polskim tańcu i choreografii.

Październikowa odsłona rozpocznie się propozycją dla dzieci i ich opiekunów. Warsztat turlania i zabaw choreograficznych stwarzający przestrzeń wspólnego doświadczania ruchu poprowadzą Anna i Krzysztof Skolimowscy.

Pierwszy wieczór otworzy Matryca [Prześwit], spektakl Pawła Grali eksplorujący temat fizycznej bliskości i obcości w relacji do architektury w nieoczywistej, wielowymiarowej przestrzeni. Precyzyjną choreografię współtworzyli z Pawłem Gralą Joanna Jaworska-Maciaszek i Michał Ratajski.

Kolejny spektakl, Mute Janusza Orlika zobaczymy na Dużej Scenie. Janusz Orlik intensyfikuje swoją sceniczną obecność, reaguje na wewnętrzne i zewnętrzne sygnały, komponując swoje działania w zupełnej ciszy, wobec nadmiaru dźwięków i niewypowiedzianych słów.

Drugi wieczór rozpocznie się od spektaklu kompozycja__trzecia rzeczywistość Anny Piotrowskiej, nawiązującego do lalkowych kompozycji niemieckiego artysty Hansa Bellmera. Fundamentem wspólnej pracy Anny Piotrowskiej i Joanny Chitruszko jest wzajemna fascynacja, bliskość i wiara w to, co artystki tworzą. Spektakl jest ich czwartym spotkaniem na scenie, a muzykę do niego tworzy na żywo na gitarze basowej córka choreografki, Aleksandra Piotrowska.

Drugi wieczór zamknie spektakl Dzisiaj, Wszystko. W spektaklu stworzonym na 25-lecie zespołu, Teatr Dada von Bzdülöw wraca do korzeni, czyli do tańca. W spektaklu występują Katarzyna Chmielewska, Anna Steller, Katarzyna Ustowska, Leszek Bzdyl, Piotr Stanek, Jakub Truszkowski. Muzykę do niego stworzył Łoskot w składzie: Mikołaj Trzaska, Piotr Pawlak, Olo Walicki, Macio Moretti.

Joanna Chitruszko
Sonia Nieśpiałowska-Owczarek


BILETY: 20 zł

Instytut Muzyki i Tańca i STUDIO teatrgaleria przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy

Dofinansowano ze środków: 
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

News